Psycholog głogówek

Studiuj kognitywistykę

Ciekawisz się ludzkimi relacjami, kochasz rozpatrywać postępowania jednostek, grup i społeczności. Z tego powodu zastanawiałeś się nad wyborem studiów psychologicznych, coś ci jednakże w nich nie odpowiada. Co takiego? Pewnie nie do samego końca jesteś humanistą, naturalnie, po części go ustanawiasz, tymczasem z drugiej strony interesują cię też nauki ścisłe i odpowiednio się w nich sprawdzasz. Nie chcesz całych pięciu lat studiów poświęcić na ocenianie tekstów, preferowałbyś coś bardziej konkretnego. Pragnąłbyś jednocześnie zrozumieć ludzkie ciało i wszystkie procesy biologiczne, które nim rządzą, ale ciekawi cię również matematyka, fizyka, biologia a także chemia. Obojętna nie zostaje ci również informatyka oraz rozmaite rzeczy techniczne, które nas otaczają. Tak naprawdę, kiedy się zastanowisz, mógłbyś robić wszystko po trochu – czyli ogólnie mówiąc nic? 
To łgarstwo! Nade wszystko potrzeba ci kierunku multidyscyplinarnego, takiego, w którym wiązanie wielu dziedzin, co tak bardzo uwielbiasz, będzie obowiązkiem, a nie łapaniem się wszystkiego po trochu na łapu capu. Coś takiego po prawdzie jest a przy tym wyczekuje na ciebie. Żaden z ciebie psycholog, jesteś idealnym, nadchodzącym kognitywistą!
Zaraz… kogni-co? To prawdopodobnie najbardziej klasyczna reakcja, z jaką będziesz spotykał się, jeżeli zdecydujesz się na ten kierunek. Kognitywistyka jest sferą o człowieku i procesach poznawczych i zasadza się na poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie czym jest świadomość a także czy mózg ludzki powiązać da się z komputerem. Z tego powodu niezmiernie ogromna część przedmiotów, które cię tam wyczekują zespala się z informatyką, logiką i programowaniem. Oczywiście, nauczysz się programować na wydziale psychologii! Na każdym semestrze przybędzie ci też ćwiczyć główkowanie na logice, czego żaden inny humanista, ani tym bardziej psycholog, właściwie nie dozna. Sprawdzisz się również jako myśliciel, albowiem zaliczyć będziesz musiał filozofię – następna niesłychanie istotna i fascynująca sfera, która standardowo by cię ominęła, prawda? 
Nadzwyczaj ważną kwestią jest poznawanie działania ludzkiego mózgu, na którym kognitywista niezmiernie się skupia. Szereg przedmiotów takich, jak procesy poznawcze spowoduje, że konkretne półkule a także płaty odpowiedzialne za inne funkcje przestaną być dla ciebie niewiadomą a w dodatku czarną magią.
Są też ludzie, którzy po jakimś okresie czasu stwierdzają, że studia te, mimo że niezmiernie ciekawe, składają się z szeregu ciekawostek oraz nadmiernie luźnej wiedzy, która nie prowadzi do poznania niczego rzeczowego. Jednakże z drugiej strony wszak o to ci chodziło? Inni sądzą, że w Polsce trudno o pracę w czymś tak współczesnym – ale to powoduje również, że świat staje przed Tobą otworem…


Możliwość komentowania jest wyłączona.